Photo Contest

2019 Contest First Place  Photo

White-cheeked Pintail (Anas bahamensis)

Submitted By: Caitlin Legon, New Iberia, LA

2021 APWS PHOTO CONTEST

Winning Entries may be featured in APWS Magazine or on APWS Website

**No Person Can Win more than (1) Prize Category**

 Deadline – September 1, 2021

Get Your Cameras Out and Start Now!

CONTEST RULES

  • All photos must be taken of captive, live Avicultural specimens in any collection you choose
  • All photos must be submitted via email as a JPEG image with a resolution of at least 300 dpi. **Must include the photographers name and the species name with all enteries
  • All photos will be judged on quality, clarity and composition. Make sure the birds are the main subject of your photo and in focus. No watermarks or dates on the front of the pictures permitted
  • All entries become property of APWS and may be used in future publications or on the website
  • All entries will be judged by the Photo Contest Committee. Winners will be announced in the APWS Magazine and may be featured on the covers of future issues or on the website
  • Photographers are not required to be members of APWS- anyone is eligible to enter.
  • All Email Entries must be sent to:

Janet Trader at: apwsbirds@yahoo.com

Subject: APWS 2021 APWS Photo Contest

****************************************

2020 APWS Photo Contest Winners – Contest Chair – Janet Trader

1st Place – Red Crested Pochard Male (Netta rufina) Submitted By: Hannah Stolz – Kewaskum, Wisconsin

2nd Place – Cabot Tragopan Male (Tragopan caboti) Submitted By: Cathy Goss – St Cloud, Florida

 3rd Place – Common Shelduck (Tadorna tadorna) Submitted By: Keiven Sneed Columbia, Kentucky

Membership Choice – Satyr Tragopan Chick (Tragopan satyra) Submitted By: James Kotterman – Peru, Indiana

Honorable Mentions

Loni Rossow – Lakefield, Minnesota

Tanner Hippen – Virginia, Nebraska

Hannah Sholtz – Kewaskum, Wisconsin

Keiven Sneed – Columbia, Kentucky

Cathy Goss – St Cloud, Florida

 

HISTORY OF THE APWS PHOTO CONTEST

The APWS Photo Contest  was suggested by Bruce Bergbom at the 1988 meeting of the Board of Directors.  He agreed to chair the committee.  The first advertisement for the contest was printed in the June, 1989, APWS Magazine.   It had a catchy lead, “So you’ve got a great color shot of your bird and you’d like us all to see it.  Simple, enter the contest and your photo could wind up on the cover of the APWS Magazine.”

Photos in the first APWS Photo Contest were judged by Bruce Bergbom, Mike Lubbock, Bill Bueltman, and Bob Ilardi.  The winning photos appeared in color on covers of the APWS Magazine in 1989.  Other Photo Contest Chairs have included Chris Olson, Janet Trader, Bev Ure, Jim Bleuer, Ian Gereg and presently re-ppointed Janet Trader is the Current Chair.

1989

1st Place                             Wayne Burdick, Lakeville, MN

2nd Place                           Mark Wiczek, Shakopee, MN

3rd Place                            Name Not Listed

1990

1st Place                              Jean Van Hulzen, Grants Pass, OR Alphen A/D  Rijn Netherlands

2nd Place                           Diana J. Roberts, Schenectady, NY

3rd Place                            Diana J. Roberts, Schenectady, NY

1991

*2nd Place                          Paul Maywald, Grandy, MA

*2nd Place                          Mitch Stack,   address not listed with photo

3rd Place                            Diana J. Roberts, Schenectady, NY

*Photos taken by these men both stated 2nd place winner.  I could find nothing which stated if one of these men was the first place winner that year.

1992

1st Place                              Gerry Van Kooten, Anchorage, AK

2nd Place                            Tracy Hays, Commerce City, CO

3rd Place                              Diana J. Roberts, Schenectady, NY

1993

1st Place                               James B. Steel, Castle Hayne, NC

2nd Place                            Janet Trader, Withams, VA

3rd Place                             Diana J. Roberts, Schenectady, NY

1994

1st Place                                Chris Newton, Scotland Neck, NC

2nd Place                              Alwin Green, Holland, NY

3rd Place                              Suzanne Faske, Buston, TX

1995

1st Place Roger                  Trentham, Crosby, TN

2nd Place                            Bobby Tysinger, Boonville, NC

3rd Place                             Diana J. Roberts, Schenectady, NY

1996

1st Place                              Bobby Tysinger, Boonville, NC

2nd Place                            Tuan Le, Harvard, MA

3rd Place                             Woody Schon, Elk Grove, CA

All the photos entered in the Photo Contest are displayed one night during the convention. The Membership Choice Award, which was started in 1997 by Jan Trader,  is dtermined by a written vote of the people attending the convention.  The winner of this award and the other Photo Contest Winners are announced at the banquet.

1997

1st Place                               Alwin Green, Holland, NY

2nd Place                             Woody Schon, Elk Grove, CA

3rd Place                              Woody Schon, Elk Grove, CA

Membership Choice           Bobby Tysinger, Boonville, NC

1998

1st Place                               Ann Butler, Clinton, NC

2nd Place                             Barb Niccolai, Beltsville, MD

3rd Place                              Alwin Green, Holland, NY

Membership Choice           Jane Nicolich, Laurel, MD

1999

1st Place                               Greg Miketa, Pueblo, CO

2nd Place                             Alwin Green, Holland, NY

3rd Place                              Lynn Dye, Everett, WA

Membership Choice           Greg Miketa, Pueblo, CO

2000

1st Place                                Ron Robinson, Lorane, OR

2nd Place                              Bobby Tysinger, Boonville, NC

3rd Place                               Alwin Green, Holland, NY

Membership Choice           Mary M. Nelson, Boone, IA

2001

1st Place                                   Bobby Tysinger, Boonville, NC

2nd Place                                 Alwin Green, Holland, NY

3rd Place                                 Darrell Trapp, Delavan, WI

Membership Choice              Bobby Tysinger, Boonville, NC

2002

1st Place                                   Matthew Scarr, Delta, British Columbia Canada

2nd Place                                 Noël Hendrikx, Overpelt, Belgium

3rd Place                                  LaDonna Lickteig, Lawrence, KS

Membership Choice              Alwin Green, Holland, NY

2003

1st Place                                  Ann Butler, Clinton, NC

2nd Place                                Matthew Scarr, Delta, British Columbia Canada

3rd Place                                 Roman Kmicikewycz, Peru, IN

Membership Choice              Matthew Scarr, Delta, British Columbia Canada

2004

1st Place                                  Roman Kmicikewycz, Peru, IN

2nd Place                               Anatoly Baranets, Washougal, WA

3rd Place                                Anatoly Baranets, Washougal, WA

Membership Choice            Anatoly Baranets, Washougal, WA

2005

1st Place                                Anatoly Baranets, Washougal, WA

2nd Place                              Dawn Menesses, Wells Point, TX

3rd Place                               Anatoly Baranets, Washougal, WA

Membership Choice           Ann Butler, Clinton, NC

2006

1st Place                                Sandy Branch, Louisville, KY

2nd Place                              Sandy Branch, Louisville, KY

3rd Place                              Mickey Lemburg, Cairo, NE

Membership Choice           Sandy Branch, Louisville, KY

2007

1st Place                              Sandy Branch, Louisville, KY

2nd Place                            Sandy Branch, Louisville, KY

3rd Place                             Sandy Branch, Louisville, KY

Membership Choice         Sandy Branch, Louisville, KY

2008        

1st Place                             Richard Schock , Boonville, NC

2nd Place                          Sandy Branch, Louisville, KY

3rd Place                           Korene Altmann, New Ulm, MN

Membership Choice       Ian Gereg, Litchfield, CT

2009        

No Photo Contest

2010

No Photo Contest

2011

1st Place                             Noel Hendrikx, Overpelt, Belgium,  for his photo of an Inca Tern

2nd Place                           Noel Hendrikx, Overpelt, Belgium for his photo of a Superb Fruit Dove male

**Debbie Schouten, Port Angeles, Washington  received 3rd Place for her photo of a Spectacled Eider male.  That photo also received the Membership Choice.

2012

1st  Place                           Gary Bawtinhimer, Ayden, North Carolina   – Black-Bellied Whistling Duck photo

2nd Place                         Gary Bawtinhimer, Ayden, North Carolina  – Masked Lapwing photo

3rd Place                          Albert Good, Vilter, Switzerland – Sharp-tailed Grouse photo

Membership Choice

Albert Good, Vilter, Switzerland – Capercaillie Grouse photo

Albert Good, Vilter, Switzerland – Sharp-tailed Grouse photo

Gary Bawtinhimer, Ayden, North Carolina  – Scarlet Ibis  photo

2013

1st Place                         LaDonna Lickteig, Lawrence, Kansas – Bronze-winged Duck.

2nd Place                      LaDonna Lickteig, Lawrence, Kansas Male New Zealand Shoveler

3rd Place                       Destry Potter – Diamond Dove

2014

1st Place                        Debbie Schouten, Port Angeles, WA

2nd Place                      Alex Levitsky, Cortland, NY

3rd Place                       Schouten, Port Angeles, WA

4th Place                       Paul Kao, Northridge, CA

5th Place                       Paul Kao, Northridge, CA

6th Place                       Alex Levitsky, Cortland, NY

Membership Choice   Alex Levitsky, Cortland, NY

2015

1st Place                          Ben Sonnenberg, Litchfield, CT

2nd Place                        Samuel Artaiz, Banks, OR

3rd Place                         Clint Herdman, Beacon Falls, CT

4th Place                          Michele Goodman, Ambler, PA

5th Place                          Michele Goodman, Ambler, PA

6th Place                          Patrick James, Onamia, MN

Membership Choice      Alex Levitsky, Cortland, NY

2016

1st Place                            Debbie Schouten, Port Angeles, WA

2nd Place                           Alex Levitsky, Cortland, NY

3rd Place                            Patty Squier,

4th Place                            Debbie Schouten, Port Angeles, WA

5th Place                             Patty Squier,

6th Place                             Rachael Johnson, Spencer, WI

Membership Choice         Noel Hendrikx, Overpelt, Belgium

2017                                   

No Photo Contest

2018

1st Place                               Steve Oehlenschlager, Elk River, MN

2nd Place                             Steve Oehlenschlager, Elk River, MN

3rd Place                              Steve Oehlenschlager, Elk River, MN

2019

1st Place                               Caitlin Legon, New Iberia, LA

2nd Place                             T.J. Pluid, North Fort Meyers, FL

3rd Place                              Zach Beres, Reardon, WA

Membership Choice           Zach Beres, Reardon, WA

2020

1st Place – Red Crested Pochard Male (Netta rufina) Submitted By: Hannah Stolz – Kewaskum, Wisconsin

2nd Place – Cabot Tragopan Male (Tragopan caboti) Submitted By: Cathy Goss – St Cloud, Florida

3rd Place – Common Shelduck (Tadorna tadorna) Submitted By: Keiven Sneed Columbia, Kentucky

Membership Choice

Satyr Tragopan Chick (Tragopan satyra) Submitted By: James Kotterman – Peru, Indiana

Honorable Mentions

Loni Rossow – Lakefield, Minnesota

Tanner Hippen – Virginia, Nebraska

Hannah Sholtz – Kewaskum, Wisconsin

Keiven Sneed – Columbia, Kentucky

Cathy Goss – St Cloud, Florida